Çayırhan

Cayirhan 1
  • Araç

  • Merkeze38,8 km

Hakkında

Çayırhan Nallıhan’a 35 Km, Ankara’ya 125 Km uzaklıkta önemli beldelerden bir tanesidir. 2012 Büyükşehir Yasası ile mahalle olmuştur, Çayırhan Mahallesi, Nallıhan İlçesi için önemlidir. Termik Santralinin ve Kömür İşletmelerin yanı sıra büyük bir medeniyetin bulunduğu Çayırhan bir Maden Şehridir.

Çayırhan kozmopolittik bir mahalledir, %80’i Karadeniz halkı teşkil etmektedir, Zonguldak, Bartın, Samsun gibi değişik illerden gelen halk burada bulunan kömür işletmelerinde çalışmak için yerleşmişlerdir. Çayırhan coğrafi olarak İç Anadolu’nun bozkırını yaşamaktadır. Bundan dolayı bitki örtüsü ve ağaç türü olarak çok fazla çeşitlilik görülmemektedir.

Ankara’nın Deniz Çayırhan’da bulunmaktadır. Türkiye’nin İlk Hidroelektrik Barajı Hasan Polatkan Barajı tarafından beslenen Çayırhan  Gölünde tekne turları yapılarak hem kuş türlerini hem de jeolojik oluşumlar izlenmektedir.

Çayırhan Mahallesinin diğer özelliklerinden bir tanesi de bir medeniyetin var oluşu, Friglerin Nekropol yani  Juliopolis Antik Kenti burada yer almaktadır.

 

Tekne Turu Bilgilendirme:

Tekne Turu Saatleri:  09.00-19.00

Tekne Kişi Kapasitesi:  45 Kişi

Tekne Kaptanı:  Oğuz Kaan Göktaş Telefon:  0536 786 70 17

Tekne Sorumlusu:  Can Fazıl Paçal Telefon:  0543 811 47 21

Tekne Güzergahları:  Kuş Cenneti, Eski Çayırhan, Juliopolis Antik Kenti, Sarıyar Barajı, Kayıkbaşı

Tekne Üçreti (Saatlik):  750,00 TL (Tekne Üçreti Kişi Başı Değil Saatlik Olarak Ücretlendirilmektedir)