Rotaya Başla

Asarlık Tepe – Bozyaka Göleti

new

7.5 km
Parkur km

Group 763

7/10
Parkur Zorluk Derecesi

Group 764

5 Saat
Parkur Süresi

Konum: Nallıhan’ın kuzeyindedir. İlçe merkezine 20 km. mesafededir. Bolu- Sakarya yönünde, D-140 karayolunun yaklaşık 10. km.’sinde doğuya ayrılan yolda, Güzelce, Kabaca ve Danişment köylerine giden il yolu ile parkura ulaşılır. Danişment Köyü’ndeki cami önünden yürüyüşe başlanır.

Genel Özellikleri: İlgi çekici jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri ile tabiat anıtı statüsündedir. Orman içinden başlayan parkur, kayalık alanlar, tekrar orman içi ve göl kenarından devam eder. Tarım alanları ve orman alanı geçilerek Sivriasarlık Tepe yamacına ulaşılır. Dik tırmanış ve inişler vardır.

Yürüyüş Mesafesi: 7,5 Km

Yürüyüş Süresi: 5 Saat

Zorluk Dereecesi: Orta – zor. Sivriasarlık Tepe’de zirve geçişi, deneyimli ekiplerce yapılabilir.

Uygun Mevsim: İlkbahar, yaz, sonbahar. Kış aylarında ancak profesyonel ekipler yürüyebilir.

Su Geçişi: Var. Gölet kıyısında yürüyüş.

Bitki Örtüsü: Orman ve yarı ormanlık alan. Ağaçlandırma alanı. Ağaçlar: Karaçam (Pinus nigra), Ardıç türleri (Juniperus oxycedrus, J. foetidissima, J. excelsa), Meşe türleri (Quercus infectoria, Q. pubescens) gibi ağaçlar. Çalı ve Otsu Bitkiler: Kuşburnu (Rosa canina), Geven (Astragalus), Dağ Muşmulası (Cotoneaster), Alıç (Crataegus), Geyik Dikeni (Crataegus monogyna), Kan Damlası (Adonis), Arap Sümbülü (Muscari), Küre Çiçeği (Globularia), Emzik otu (Onosma), Kekik (Thymus).

Hayvanlar: Memeliler: Yabani Tavşan (Lepus europaeus), Tilki (Vulpes vulpes), Yaban Domuzu (Sus scrofa), Kızıl Geyik (Cervus elaphus). Sürüngen: Tarla Kerten- kelesi (Ophisops elegans). Kuşlar: Çam Baştankarası (Parus ater), Mavi Baştanka- rası (Parus caeruleus), Büyük Alaca Ağaçkakan (Dendrocopus major), Kaya Kır- langıcı (Hirundo (Ptyonoprogne) rupestris), Kaya Sıvacısı (Sitta neumayer), Kızıl Şahin (Buteo rufinus), Beyaz Akbaba (Neophron percnopterus), Eagle (Falco).

Parkurda İçme Suyu: Parkur başlangıcında var.

İllere Uzaklığı: Ankara 180 km., İstanbul 320 km.